leczeniu niektórych chorób i dolegliwości. Korzystanie z sauny jest szczególnie polecane do leczenia przewlekłych chorób, takich jak napięcie mięśni grzbietu, reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Sauna pomaga także przy zaburzeniach krążenia obwodowego oraz niedokrwistości. Osoby cierpiące na bóle mięśni, astmę czy bóle reumatyczne również powinny skorzystać z dobroczynnego wpływu sauny na układ krążenia i układ oddechowy. Co ciekawe, korzystanie z sauny może pomóc w zwalczaniu depresji, ponieważ ciepło łagodzi napięcie psychiczne, poprawia nastrój i relaksuje. Regularne wizyty w saunie poprawiają krążenie oraz odporność organizmu. Wpływ korzystania z sauny działa dobroczynnie na wiele układów w organizmie i jest wykorzystywany w leczeniu niektórych schorzeń.
Tradycja związana z korzystaniem z sauny
Korzystanie z saun ma swoją długoletnią oraz bogatą tradycję, zwłaszcza w Finlandii, ale nie tylko. Najbardziej znanym rodzajem sauny jest tak zwana sauna fińska, znana także jako sucha. Ciekawostką jest fakt, że sama nazwa sauna pochodzi z języka fińskiego i oznacza pomieszczenie, w którym można się ogrzać. Korzystanie z sauny jest istotną częścią fińskiej kultury, gdzie w wielu domach jest wydzielone specjalne pomieszczenie zbudowane z drewna służące właśnie za saunę. Sauna była obecna również w innych kulturach, ale to za sprawą Finów została upowszechniona. Sauny były już budowane przez Słowian oraz inne ludy, w tym fińskie, od niepamiętnych czasów. Współcześnie jednak sauny pełnią istotną rolę zwłaszcza w krajach skandynawskich oraz krajach nadbałtyckich. Korzystanie z sauny jest swoistym rytuałem, wokół którego przez lata budowano różne tradycje. Co ciekawe, także w Rosji istnieje specjalna odmiana sauny, zwana banią, która pełni istotną rolę społeczną. W Finlandii, Łotwie, Estonii oraz Litwie sauna jest istotnym elementem życia społecznego.
Różne rodzaje saun
Istnieją różne rodzaje sauny, z czego każda z nich charakteryzuje się czymś innym oraz różni się nieco działaniem i budową. Najbardziej znanymi i popularnymi rodzajami saun są tak zwane sauny suche. Sauny suche są zbudowane z drewna, a ich elementem grzewczym jest piec na drewno lub piec elektryczny wyłożony specjalnymi kamieniami. W takiej saunie wylewa się wodę na kamienie tylko w trakcie seansów parowych. Temperatura w suchej saunie osiąga od 60 do 110 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 10-15%. Innym rodzajem sauny są sauny mokre, w których wilgotność powietrza podnosi się za pomocą specjalnych urządzeń. W saunie mokrej temperatura jest niższa, gdyż wynosi około 50 stopni, natomiast wilgotność sięga do 40%. Zupełnie innym rodzajem sauny są łaźnie rzymskie, które można podzielić na sauny parowe oraz łaźnie mokre. Łaźnie mokre są zbudowane najczęściej z tworzyw sztucznych lub z materiałów ceramicznych. Ostatnim rodzajem są sauny na podczerwień, w których elementem grzewczym są promienniki podczerwieni.
Skąd zakupić saunę ogrodową
Kupno sauny ogrodowej nie jest zbyt często spotykanym zakupem, a co więcej, można wręcz powiedzieć, że część osób nie zdaje sobie nawet sprawy z takiej możliwości. Jeśli chcemy kupić saunę ogrodową pierwszym krokiem jest zorientowanie się w ofercie i znalezienie takiego modelu, który będzie najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom oraz potrzebom. Żeby znaleźć producenta saun ogrodowych wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę i poszukać interesującej nas strony internetowej. Na takiej stronie internetowej wybranego producenta saun ogrodowych znajdują się wszystkie potrzebne informacje, takie jak wybór różnych modeli saun, ogólne dane o konkretnym produkcie oraz dane kontaktowe. W celu zakupu oraz otrzymania szczegółowych informacji należy skontaktować się z producentem, telefonicznie lub mailowo, za pomocą danych podanych na stronie. Po ustaleniu wszystkich szczegółów dotyczących zakupu, transakcji oraz transportu, możemy cieszyć się własną sauną postawioną we własnym ogródku lub na działce.
Kilka zasad korzystania z sauny
Korzystanie z sauny ogrodowej z pewnością może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia, a przy okazji jest to bardzo dobry sposób na relaks. Żeby korzystanie z sauny było bezpieczne i przyniosło korzyści należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim korzystać z sauny powinno się raz, do dwóch razy w tygodniu, a przed samą kąpielą nie powinno się spożywać ani obfitych posiłków, ani alkoholu. Do sauny wchodzi się nago po wzięciu uprzednio prysznica i osuszenia ciała ręcznikiem. Po wejściu do sauny kładziemy ręcznik na najniższej ławce i na niego siadamy, a w miarę czasu przechodzimy coraz wyżej, żeby uniknąć szoku termicznego. Nogi należy się starać trzymać na wysokości tułowia, można też przyjąć postawę leżącą - po to, aby całe ciało było poddawane takiej samej temperaturze. Po opuszczeniu sauny należy wziąć zimny prysznic, żeby schłodzić ciało. Przy schładzaniu ciała trzeba pamiętać, żeby rozpocząć od stóp w kierunku serca. Po skończeniu schładzania ciała można wziąć ciepły prysznic, który pobudzi krążenie. Na zakończenie cyklu zaleca dwudziestominutowy odpoczynek.