wią już takie zjawiska jak prawdziwie wiosenne temperatury w środku zimy czy też żar lejący się z nieba w czasie lata. Niestety z powodu działalności człowieka środowisko ulega ciągłej degradacji zatem wydaje się, że przed nami jest już ostatni moment na to, aby podjąć jakąkolwiek reakcje. Jeśli mówimy o ochronie środowiska to często w tym kontekście wymieniana jest miedzy innymi energia odnawialna i to co się z nią wiąże. Nie sposób z pewnością ukryć, że pozyskiwanie energii właśnie w taki sposób może uchronić nas w przyszłości przed zgubnymi skutkami nieodpowiedzialnych działań z przeszłości. Aby zachęcić wszystkie osoby do wykorzystania jej potencjału rządy w bardzo wielu krajach zdecydowały się wprowadzić interesujące benefity w zamian za przestrzeganie zasad zachowywania czystego środowiska. Jako przykład możemy podać tutaj wszelkie zachęty, które sprawiają, że coraz częściej na dachach domów możemy obserwować kolektory słoneczne. Dzięki tego typu urządzeniom mocno ogranicza się emisje zanieczyszczeń do atmosfery. To między innymi takie rozwiązania sprawiają, że współczesna fotowoltaika przeżywa prawdziwy rozkwit. Firmy z tego sektora jako jedne z niewielu nie mogą z pewnością narzekać na brak zleceń. Ten trend może zatem cieszyć nas wszystkich ponieważ każdy z nas przecież chce oddychać czystym powietrzem.
Zasoby ziemi kiedyś się wyczerpią a
Energia odnawialna to energia, której źródła są odnawialne, nie kończą się.
Odnawialne źródła energii to przede wszystkim: energia słoneczna, energia wiatru i wody, energia geotermalna oraz energia pozyskiwana z biomasy.
Z tej pierwszej, czyli energii słonecznej czerpie fotowoltaika.
Czym tak właściwie jest fotowoltaika?
Jest to proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Odbywa się to przez panele słoneczne, które umieszczane są zazwyczaj na dachach budynków. Są zrobione z krzemu, przechwytują one najmniejsze jednostki światła tzn. fotony, co wprawia w ruch elektrony, a to z kolei produkuje energię elektryczną. Płynący z kolektorów słonecznych do inwentera solarnego prąd stały zmieniany jest tam na prąd zmienny, co zasila nasze urządzenia w domu.
Kolektory słoneczne to "płyty" przechwytujące promienie słoneczne. Montując, kieruje się je na południe by docierała do nich jak największa dawka światła.
Fotowoltaika z roku na rok zdobywa coraz to większa popularność. Jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. W naszym społeczeństwie rośnie świadomość zagrożeń wynikających z braku ekologii, dlatego ludzie szukają lepszych rozwiązań. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia zwrot kosztów poniesionych korzystając z energii elektrycznej. Zasoby ziemi kiedyś się wyczerpią, a światło słoneczne nie, dlatego warto go mądrze wykorzystać.
Spalany w piecach węgiel powoduje powstanie
Co może pomóc w zwalczaniu skutków uprzemysłowienia znacznych połaci ziemi.
Myślenie proekologiczne jest tego namacalnym przejawem. Namacalnym, ponieważ jego wytworem są nowe technologie pomagające ograniczyć ilość gazów cieplarnianych.
Gospodarstwa domowe produkują znaczne ilości dwutlenku węgla, który jest naturalnym czynnikiem nasilającym efekt cieplarniany.
Jak ograniczyć zawartość gazów cieplarnianych w atmosferze, których jest znacznie więcej. Odpowiedzią jest OZE, czyli wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Fotowoltaika jest jedną z technologii, które pozwalają produkować energię elektryczną se słońca.
Natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania ciepła do ogrzewania, zazwyczaj domów mieszkalnych. Wykorzystują ten sam nośnik energii. Słońce dostarcza dość dużej mocy do wyprodukowania znacznych ilości ciepła.
Kolektory w znaczny sposób ograniczają smog. Energia odnawialna produkowana przy pomocy zaawansowanych technologicznie kolektorów słonecznych i fotowoltaicznych pozwala na zrezygnowanie dotychczasowych źródeł energii, które dość mocno obciążają środowisko naturalne. Spalany w piecach węgiel powoduje powstanie zasłony dymnej w powietrzu.
Planując zastosowanie technologii słonecznych należy wiedzieć jaka energię niesie promieniowanie słońca.
Trzeba wiedzieć też jak duża musi być instalacja, która pokryje zapotrzebowanie na energię dla planowanego obiektu.
Trzeba też wybrać rodzaj instalacji i zależy co chcemy pozyskać z natury. Jeśli ciepło potrzebny będzie korektor.